دکتر جمال الدین حسن زاده

متخصص پوست و مو


آدرس و برنامه کاری

سابسیژن

کربوکسی تراپی

لیزر موی زاید

لیپولیز لیپوماتیک

آر اف سوزنی

تزریق ژل

لیزر تاتو ولک

رادیوفرکونسی

پیلینگ شیمیایی

استفاده از ورزشکاران و بازیگران،ترفنذی نو در تبلیغات

زیبایی ظاهری و تمایل به آن مسئله ای است که از جنبه های مختلف پزشکی ، روانشناسی ، اجتماعی ، بهداشتی و اقتصادی می توان به آن پرداخت . تمایل به روشهای زیباسازی و جوانسازی در دهه های اخیر افزایش یافته است و نسبت به قبل تعداد بیشتری از افراد جامعه به دنبال بهره گیری از این شیوه ها می باشند . خواه موافق یا مخالف این تمایل جامعه به شیوه های زیباسازی باشیم ، گسترش تقاضا و عرضة محصولات و خدمات زیبایی غیرقابل انکار است .
از جمله روشهای مورد استفاده در این زمینه ، استفاده از محصولات موضعی مانند کرمها و شامپوها هستند . آمار حاکی از آن است که سالیانه مقادیر قابل توجهی صرف خرید و فروش این محصولات می گردد و باز بر اساس آمار میزان مصرف این محصولات در ایران نسبت به متوسط جهانی بالاتر است.

امابلحاظ علمی میزان اثربخشی محصولات موضعی در ایجاد زیبایی و برگشت اثرات ناشی از افزایش سن بسیار محدود است و از این لحاظ ایجاد تغییرات گسترده و چشمگیر در پوست و مو توسط محصولات موضعی مانند کرمها و شامپوها امکانپذیر نیست . دلایل علمی متعددی برای این امر وجود دارد که در اینجا مجال پرداختن به آن نیست ، اما به همین مختصر اکتفا می شود که تاکنون هیچ مادة معجزه گری توسط هیچ کاشف ، مخترع ، دانشمند ، شرکت و یا کشوری ارائه نشده است که بتواند نقش اکسیر جوانی افسانه ای را ایفا کند و یا در مدت زمان کوتاه و یا حتی طولانی قادر باشد تغییرات عمدة زیاد و غیرقابل بازگشتی را در پوست ایجاد کند ، مطالعات علمی متعددی مؤید این مسئله می باشد .
متأسفانه بازار پرسود خرید و فروش محصولات پوست و مو موجب شده است تا صاحبان آن برای افزایش فروش و سود ناشی از آن همواره در صدد القاء تأثیرات فراوان این محصولات برآیند و به این منظور از روشهای مختلف تبلیغاتی استفاده نمایند . نوع و شیوة این روشها به مرور زمان در حال تغییر بوده است و با کم شدن تأثیر روشهای قبلی ، روشهای جدید تبلیغاتی جایگزین آنها شده است . روشهای جدید غالباً فریبنده تر ، جذابتر ، عجیبتر و پیچیده تر می باشد .
با نگاهی به این تبلیغات ، نمونه های متعددی را می توان یافت ، از جمله تبلیغ یک محصول در یک شبکة ماهواره ای ، ادعای کشف جدید ، ادعای کشف خارق العاده ، ادعای انحصاری بودن محصول ، ادعای برطرف نمودن طیف وسیعی از مشکلات پوستی ، کشف توسط پزشک یا دانشمندی صاحب نام ، تبلیغات در صدا و سیما ، ادعای گیاهی بودن محصول و بی عارضه بودن آن ، استفاده از ترکیبات بدن حیوانات ( مانند صابون خرچنگ ، کرم حلزون ، روغن مار ، روغن جوجه تیغی ، پماد الاغ ) و . . .
در ادامة این روند تبلیغی اخیراً معرفی محصولاتی تحت عنوان 5040 و ژیواربه صورت وسیع در شبکه های اجتماعی مانند تلگرام ، اینستاگرام و همچنین صدا و سیما گسترش یافته است ، علاوه بر قیمت های گزاف این محصولات آنچه در معرفی این محصولات جلب توجه می کند ، استفاده از دو ترفند جدید تبلیغی است :
1- توصیة خرید و مصرف آنان توسط بازیگران و ورزشکاران معروف .
2- ادعای ضمانت و بازگشت هزینه ها درصورت عدم رضایت مشتری .
بایک حساب سرانگشتی می توان فهمید ، با توجه به قیمت چند ده برابری فروش این محصولات نسبت به قیمت تمام شده ، حتی اگر نود درصد مصرف کنندگان هزینه های خود را دریافت کنند ( فرضی غیرمحتمل ) باز سود سرشاری عاید صاحبان محصولات خواهد شد .
و آن کس که بلحاظ مادی متضرر خواهد شد ، مصرف کنندگان خواهند بود که هیچ نتیجه ای از مصرف آنها نیز نگرفته اند .
بدیهی است ارائة ادعاهای کذب توسط هر شخصی ، نهاد و رسانهای بخصوصی اگر موجب رساندن زیان مالی و جسمی به افراد جامعه گردد ، نیاز به نظارت و پیگیری سازمانها و نهادهای مسئول مانند وزارت بهداشت و قوة قضائیه دارد ، اما آنچه که افراد جامعه بایستی به آن توجه داشته باشند این است که همچنانکه قبلاً تأکید شد ، فارغ از اینکه این ادعاها توسط چه شخص یا اشخاصی خواه ورزشکار یا بازیگر مطرح شده باشد ، از لحاظ علمی نمی تواند حقیقت داشته باشد و نبایستی تحت تأثیر این ادعاهای اغوا کننده قرار بگیرند و فریب آن را بخورند . ورزشکاران و بازیگران ایفا کنندة نقش در این تبلیغات نیز بهتر است به این نکتة مهم توجه داشته باشند که داشتن محبوبیت و طرفدار در بین مردم مسئولیت اخلاقی آنان را در برابر گفتارشان بیشتر می کند و حتی اگر فرضاً هم بپذیریم که منافع مالی نقشی در این اظهارات نداشته باشد ، بازهم از مسئولیت آنان در قبال اظهاراتشان کاسته نخواهد شد و نباید با بیان مطالبی غیرواقعی موجبات زیان و آسیب مالی و جسمی را به افراد جامعه و طرفداران خود فراهم کنند و در نهایت آنچه از صدا و سیما به عنوان یک رسانة ملی انتظار می رود این است که نقشی سازنده و اساسی در آموزش و آگاه سازی مخاطبان داشته باشد .پخش تبلیغات غیرواقعی به منظور کسب درآمد در تضاد با نقش مورد ادعای این رسانه به عنوان یک دانشگاه سراسری برای افراد جامعه است .


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات مطبآدرسمقالاتلیزر الکساندرایتآر اف سوزنیگالریلیپوليزکاشت موصفحه اصلیسایتهای دیگر