منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری(میدان مولوی)، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
دکتر جمال الدین حسن زاده | متخصص پوست و مو | عادتهای غلط در مورد ناخن

عادتهای غلط در مورد ناخن

معمولا اکثر ما توجه لازم را به ناخنهایمان نداریم و به اندازه کافی از آنها مراقبت نمیکنیم. این در حالی است که ناخنها هم به اندازه پوست آسیب پذیر هستند.
ناخنهای ما نه تنها به مراقبت روزانه نیاز دارند، بلکه باید از انجام برخی عادتهای آسیب رسان به آنها هم خودداری کرد تا سالم و زیبا باشند.

عقب زدن کوتیکول ناخن هنگام مانیکور
به چین پوستی لبه ناخن کوتیکول میگویند با عقب زدن کوتیکول یک شکاف در پایه ناخن ایجاد میکنید که نتیجه آن شکننده شدن ناخن است. اگر این عادت را مرتب تکرار کنید به مرور رشد ناخنکند میشود، ناخن نرمتر میشود و سطح آن پستی و بلندی پیدا میکند. زمانی که کوتیکول ناخن عقب میرود، میزان محافظت از ناخن کمتر میشود و همینمساله احتمال ابتلا به عفونتهای قارچی را بالا میبرد. در ضمن نباید فراموش کرد سوهان کشیدن ناخن هنگام مانیکور در واقع وارد آوردن ضربات مکرر به اطراف ناخن است که در صورت تکرار و عادت شدن آن، روی رشد ناخن و شکل طبیعی آن اثر منفی میگذارد و میتواند عامل فرورفتگی و خطوط روی ناخن باشد.

عادت جایگزین : عقب راندن کوتیکول ناخن و مانیکور را به شرایط خاص موکول کنید. در عوض روزانه از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و ریشه ناخن را به واسطه آن ماساژ دهید. وقتی کوتیکول ناخن مرطوب باشد و آبرسانی به خوبی انجام شود، ناخن قویتر و زیباتر خواهد بود.

تماس با مواد شیمیایی
تماس مرتب با مواد شوینده شیمیایی دلیل اصلی سست و شکننده و نرم شدن ناخنهاست. ناخن یک زائده پوستی است و هرآنچه که برای پوست مضر باشد برای ناخن هم مخرب است.

عادت جایگزین : حین کار با محصولات شوینده و دیگر مواد شیمیایی از دستکش استفاده کنید.

کاشت ناخن و استفاده از ناخن مصنوعی
به دنبال کاشت ناخن یا استفاده از ناخن مصنوعی، احتمال بروز حساسیت به مواد مورد استفاده و حتی بروز عفونتهای قارچی وجود دارد. ناخن مصنوعی یا کاشت ناخن باعث ایجاد فضایی بسته روی ناخن میشود که در آن آب میکروب تجمع پیدا میکند و میتواند عامل ابتلای فرد به بیماریهای میکروبی، قارچی و باکتریایی باشد بعد از برداشتن این نوع ناخنها هم معمولاً بستر ناخن ضعیف، نازک و شکننده است و حتی ممکن است تا مدتها رشد ناخن دچار اختلال شود.

عادت جایگزین: بلند کردن ناخن، چه به صورت طبیعی چه با کاشت، میتواند مشکلات بسیاری ایجاد کند. ناخنهای بلند معمولاً لای درگیر میکنند و ضربه به آنها صدمات شدید به ریشه ناخن وارد میکند که در آینده رشد ناخن را مختل خواهد کرد. همچنین ضربه به ناخن میتواند عامل بروز لکهای سفید یا شیارهای افقی روی ناخن باشد و گاهی عفونتهای جدی ایجاد کند. سعی کنید ناخنها را پاکیزه و کوتاه نگه دارید.

تماس مداوم ناخن با آب
آیا به دلیل شغلی که دارید باید مرتباً دستانتان را بشویید؟ خیس کردن مرتب دستها میتواند سبب سست و شکننده شدن ناخنها شود. اگر به دلیل شغل یا شیوه زندگیتان درطول روز چند بار دستانتان را میشویید یا با آب در تماساید، سعی کنید از کرمهای چربکننده استفاده کنید. این نوع کرمها چربی بالایی دارند و معمولاً از ناخن و پوست در 4-3 وعده شستشو محافظت میکنند.

عادت جایگزینی: میتوانید به جای شستشو با آب و صابون از ژلهای هیدروالکلیک استفاده کنید که به ناخن آسیب نمیرسانند.

لاک
لاک ناخن ،دشمن شماره یک ناخن است و میتواند علت سستی ناخن در برخی خانمها باشد. لاک، ناخن را خشک میکند و به همین دلیل عامل شکننده بودن آن است. لاک همچنین میتواند عامل بروز حساسیت نه تنها در پوست اطراف ناخن بلکه در پوست تمام بدن به ویژه در ناحیه صورت باشد. غیر از مساله حساسیت، استفاده مرتب از استون برای پاک کردن لاک، میتواند سبب خشکی کوتیکول اطراف ناخن و ترک خوردگی آن شود. برخی لاکها به راحتی پاک نمیشوند و آ‹ایشگر باید لاک را با سوهان پاک کند که این کار نیز میتواند سبب ضعیف و نازک شدن صفحه ناخن شود. گاهی به دنبال استفاده از سوهانهای برقی روی صحفه ناخن، ناخنها فوقالعاده شکننده میشوند و گاهی از نزدیک ریشه میشکنند. در ضمن استفاده مکرر از لاک سبب کدر شدن و زردی ناخن میشود.

عادت جایگزین: تا جای ممکن سعی کنید از لاک زدن به ناخن پرهیز کنید. اگر تمایل به این کار دارید از پایههای محافظتکننده ناخن زیرلاک استفاده کنید. اگر ناخن شما زرد یا شکننده و سست شده، 3-2 ماه لاکزدن را فراموش و هر از گاهی مانیکور کنید. امروزه برچسبهایی برای ناخن وارد بازار شده که شاید بهتر از لاکهایی باشد که حاوی ترکیبات شیمیاییاند.

سیگار
سیگار نه تنها جریان خون زیر ناخنها را کند میکند بلکه عامل زردی ناخنها هم است. ناخن افراد سیگاری معمولاً به دلیل کندی جریان خون رشد کمتری هم دارد.

عادتهای جایگزین: سعی کنید در درجه اول سیگار را ترک کنید. بعد از ترک سیگار جریان خون بهتر خواهد شد و ناخنها به مرور سلامت خود را باز مییابند اما اگر سیگاری هستید و این عادت را هنوز ترک نکرده اید برای بهترشدن وضع ناخنهایتان از دستکش گرم استفاده کنید و دستانتان را با آب گرم بشویید. مصرف مواد غذایی غنی از امگا3 و انجام ورزش هم میتواند مفید باشد.

تماس مداوم ناخن با سرما
در فصل زمستان بدون دستکش از خانه خارج میِشوید؟ این عادت نه تنها برای پوست بلکه برای ناخنهایتان هم مضر است. در هوای سرد، جریان خون در ناحیه زیرخان به حداقل میرسد و این مساله عامل کندی رشد ناخن و شکننده شدن آن است.

عادت جایگزین: قبل از خروج از منزل در فصل سرد سال دستکشها را فراموش نکنید.

رژیمهای سفت و سخت
یک دوره رژیم سخت غذایی برای 3-2 ماه میتواند رشد ناخن را متوقف کند. به دنبال این موضوع ناخنها شکننده و نرم میشوند که نشانه فقر ریز مغذیهای لازم برای ناخنهاست. ناخنها برای زیبا و سالم بودن همانند موها به برخی ریز مغذیها نیاز دارند.

عادت جایگزین: تغذیه متعادل، متناسب و متنوعی داشته باشید. سعی کنید از برخی مواد غذایی که غنی از مواد معدنی هستند، استفاده کنید تخممرغ را در برنامهغذایی خود داشته باشید زیرا حاوی ویتامین 5B فراوانی است. از مصرف ماهی غفلت نکنید زیرا غنی از اسیدهای چرب ضروری است و به زیبایی ناخن کمک میکند.

منبع:هفته نامه سلامت


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
لیفت صورت با هایفوتراپیلیفت صورت با هایفوتراپی

هایفوتراپی بهترین روش درمان لیفت و جوانسازی صورت است که باعث فرم دهی صورت، گردن، چشم، بازوها، خط فک می گردد که با استفاده از امواج مافوق صوت به لایه های عمیق پوست دست می یابند و با متمرکز شدن در آن نقطه به جوانسازی و لیفت پوست بدون هیچگونه زخم منجر می گردد. ... ادامه مطلب

درمانهای انتخابی زیبایی صورتدرمانهای انتخابی زیبایی صورت

امروزه تقاضا برای درمان مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن شدیداً بالا رفته است. خوشبختانه در سالهای اخیر درمانهای جدید و مؤثری برای درمان این مشکلات معرفی شده است. ... ادامه مطلب

لیزر موهای تناسلی و زیربغللیزر موهای تناسلی و زیربغل

موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی بعد از سن بلوغ در هر دو جنس زن و مرد رشد میکنند. فرم رشد موها در ناحیه تناسلی در دو جنس تا حدودی متفات است.این موها وابسته به هورمونهای جنسی هستند. ... ادامه مطلب

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است.وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت میباشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست ، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت .روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465