منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری(میدان مولوی)، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
دکتر جمال الدین حسن زاده | متخصص پوست و مو | محصولات موضعی ضد ریزش مو در بازار

محصولات موضعی ضد ریزش مو در بازار

ریزش مو شکایت تعداد بسیاری از افراد جامعه است. محصولات متنوعی با نامهای مختلف در بازار برای درمان ریزش موعرضه میشود.در این گفتار اشاره ای مختصر به بعضی از این محصولات میشود.

ماینوکسیدیل :
استانداردپذیرفته شده محصولات موضعی درمان ریزش مو است.شواهد علمی متعددی در مورد اثر بخشی نسبی این دارو در انواع ریزش مو وجود دارد.در اکثریت قریب به اتفاق انواع ریزش مو کاربرد دارد.عوارض آن کم است، میزان اثر بخشی آن نسبی است.نیاز به مصرف طولانی دارد. در مورد ریزش موی ارثی باید به صورت دائمی مصرف شود و با قطع دارو اثر آن از بین میرود. ارزان قیمت است و بدون نسخه قابل تهیه است غلظتهای دو و پنج درصد آن در بازار موجود است. بعضا با مواد دیگر مثلا ترتینویین ترکیب میشود. معمولا در بررسیهای علمی اثربخشی سایر داروهای ضد ریزش مو با آن مقایسه میشود.

محلول پروژسترون :
پروژسترون یکی از انواع هورمونهای زنانه است که اشکال موضعی آن در درمان ریزش موی مردانه به کار میرود.این دارو به شکل آماده در بازار وجود ندارد و بایستی با نسخه پزشک و توسط داروساز تهیه شود. تنها بر روی ریزش مو های هورمونی و ارثی موثر است و مصرف آن باید مانند ماینوکسیدیل ادامه یابد و با قطع دارو اثر آن از بین میرود.

ترکیبات گیاهی :
در منابع طب گیاهی و سنتی از گیاهان متعددی در درمان ریزش مو نام برده شده است از جمله رزماری،گزنه،بابونه، صدر، زیتون و ...عطاری ها پودر ها یا روغن های این گیاهان را به اسم تقویت کننده مو و بدون درنظر گرفتن علت ریزش مو تجویز میکنند.بعضی از شرکتها نیز عصاره های این گیاهان و یا ترکیبی از انواع آنها را به شکل محلول درآورده و به عنوان محصولات ضد ریژش مو به بازار عرضه میکنند.با وجوداین مطالعات دقیق و جامعی در مورد میزان اثر بخشی این داروها وجود ندارد. لذا در کتابهای منبع پزشکی بندرت از این داروها نام برده میشود. درمحدود مطالعات انجام شده اثر بخشی این محصولات حداکثر با ماینوکسیدیل قابل مقایسه بوده است.بعضی از پزشکان بر اساس تجارب شخصی این محصولات را تجویز میکنند

محصولات کاذب :
هر چند وقت یکبار محصولی وارد بازار میشود،سر و صدای زیادی بپا میکند.تبلیغات وسیعی در مورد آن در رسانه ها بخصوص کانالهای تلویزیونی و ماهواره ای انجام میشود. ادعاهایی در مورد کشفی جدید، اختراعی نو،درمان قطعی، راه حل دائمی ریزش مو صورت میگیرد. با قیمتهای گزاف بفروش میرسند. بعضی از انواع آنها مجوز فروش ندارند در شبکه های ماهواره ای تبلیغ میشوند و به صورت تلفنی سفارش داده میشودو منبع توزیع آنها مشخص نمیشود .اما بعضی از آنها مجوز فروش را دریافت کرده و حتی از صدا و سیما هم تبلیغ میشوند.این محصولات معمولا بعد از مدتی با برآورده نکردن انتظارات مصرف کنندگان بازار خود را از دست میدهد و جا را برای محصولی جدیدتر با ادعاهایی عجیب تر و قیمت بالاتر خالی میکند. وقتی به ترکیبات این محصولات دقت شود،معلوم میشود که هیچ ترکیب جدید یا کشف تازه ای در آن وجود ندارد و حد اکثر از مواد و گیاهانی که به آنها اشاره شد در ساخت آن استفاده شده است.این محصولات را در هیچ منبع علمی پوستی نمیتوان یافت و مخاطب تبلیغات آن نیز تنها مصرف کنندگان ایرانی است. و بازار فروشی خارج از ایران ندارند .در حال حاضر محلول طلسم و شامپوی ژیوار که در صدا و سیما به صورت گسترده تبلیغ میشود جز این دسته محصولات است.

شامپوها :
شامپوها هیچ تاثیری بر روی ریزش مو ندارند.انواع شامپوهایی که با نامهای تقویت کننده مو،جلوگیری از ریژش مو،پروتئینه، ویتامینه عرضه میشوند تنها جنبه بهداشتی و شستشو دهنده دارند وتاثیری روی ریزش مو ندارند.به طور کلی نباید انتظار بیش از حدی از محصولات موضعی در درمان ریزش مو داشت.آنچه که میزان پاسخ به درمان ریزش مو را تعیین میکند تنها نوع درمان نیست بلکه علت ایجاد کننده ریزش مو نیز هست که اتفاقا عامل بسیار مهمتری است. به عنوان مثال در مورد ریژش موی ارثی که شایعترین نوع ریزش موست،هر نوع درمان دارویی نیاز به مصرف دایمی دارد و با قطع مصرف، اثر آن از بین میرود.بنابراین در این مورد بکاربردن عبارت درمان قطعی بی معنی است.توصیه میشود برای مصرف محصولات ضد ریژش مو با متخصص پوست مشورت کنید. هیچگاه به تبلیغات بخصوص تبلیغات صدا و سیما و کانالهای ماهواره ای توجه نکنید ومحصولاتی که قیمتی خارج از حد متعارف دارند را مصرف نکنید.قیمت بالا به معنی اثر بخشی بیشتر نیست.


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

جاوید [ 1394-01-10 ]
با سلام. ممنون از مطلب مفیدتون

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمانهای انتخابی زیبایی صورتدرمانهای انتخابی زیبایی صورت

امروزه تقاضا برای درمان مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن شدیداً بالا رفته است. خوشبختانه در سالهای اخیر درمانهای جدید و مؤثری برای درمان این مشکلات معرفی شده است. ... ادامه مطلب

لیفت صورت با هایفوتراپیلیفت صورت با هایفوتراپی

هایفوتراپی بهترین روش درمان لیفت و جوانسازی صورت است که باعث فرم دهی صورت، گردن، چشم، بازوها، خط فک می گردد که با استفاده از امواج مافوق صوت به لایه های عمیق پوست دست می یابند و با متمرکز شدن در آن نقطه به جوانسازی و لیفت پوست بدون هیچگونه زخم منجر می گردد. ... ادامه مطلب

لیزر موهای تناسلی و زیربغللیزر موهای تناسلی و زیربغل

موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی بعد از سن بلوغ در هر دو جنس زن و مرد رشد میکنند. فرم رشد موها در ناحیه تناسلی در دو جنس تا حدودی متفات است.این موها وابسته به هورمونهای جنسی هستند. ... ادامه مطلب

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است.وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت میباشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست ، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت .روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465