منو کردستان، سنندج ، خیابان آبیدر، چهارراه صفری(میدان مولوی)، مجتمع ژینا، طبقه سوم - تلفن : 33246361 - 087
دکتر جمال الدین حسن زاده | متخصص پوست و مو | سرطان پوست

سرطان پوست

به طور کلی سرطانها تومورهای بدخیمی هستند که در آنها رشد و تکثیر سلولها از کنترل خارج شده و موجب تولید توده ها یا تومورهای سرکشی میشود که تابع قوانین طبیعی بدن نیستند و به بافتهای مجاور و یا سایر بافتهای دورتر تهاجم نموده و به آنها آسیب رسانده و یا موجب تخریب آنها میشوند. این خارج شدن از حالت کنترل در هر بافت زنده بدن و هر نوع سلولی میتواند اتفاق بیافتد و از جمله پوست . تومورهای بدخیمی که از سلولهای پوست منشا بگیرند را سرطان پوست مینامند.

البته در ابتدا باید به این مسله اشاره کرد که سرطان پوست یک بیماری منحصربفرد نیست. بلکه بر اساس خاستگاه سرطان که از چه نوع سلول پوستی منشا گرفته است انواعی از سرطانهای پوستی وجود دارند .اما آنچه بیشتر شایع است سه نوع هستند: BCC(با منشا سلولهای پایه ای پوست) SCC(با منشا سلولهی شاخی) و ملانوم (با منشا سلولهای رنگدانه ای).هرکدام از این انواع سرطانها از لحاظ علایم علل ایجاد و پیش آگهی با بقیه فرق دارند

سرطان پوست تا چه اندازه ای در جامعه شیوع دارد؟
سرطان پوست یکی از شایع ترین سرطان ها جهان است. و در بسیاری از کشورها و نواحی و از جمله دربسیاری از قسمتهای ایران شایعترین نوع سرطان است .

علت این شیوع بالای سرطانهای پوست چیست؟
عوامل متعددی در ایجاد این سرطانها دخیلند. یکسری عوامل ژنتیکی و ارثی و یکسری عوامل محیطی. بخصوص از عوامل محیطی میتوان به نور اشعه آفتاب اشاره کرد . که در دراز مدت میتواند ریسک سرطان پوست را افزایش دهد. هر چه شخص بیشتر در معرض نور آفتاب باشد احتمال اینکه دچار سرطان پ.ست شود بیشتر است . مثلا در نواحی که درصد افراد مشغول کار کشاورزی بیشتر باشد مانند کردستان به این علت که کشاورزان بیشتر در معرض نور آفتاب هستند در نتیجه شیوع این نوع سرطان در این جوامع بیشتر است.

جه عوامل دیگری غیر از آفتاب در ایجاد این بیماری موثر است؟
اگر فهرست وار اشاره کنم این عوامل عبارتند از:
عوامل ژنتیکی و ارثی . بعضی از خانواده و نژادها استعداد بیشتری به ابتلا به این بیماری دارند و در نتیجه شیوع آن در بعضی خانواده ها بیشتر است. بخصوص ژنتیک نقش بیشتری در ابتلا به یکی از انواع سرطان بنام ملانوم دارد.

نوع پوست.افراد یا نژادهایی که پوستهای سفید و موهای بور دارند بیشتر مستعد این بیماری هستند. علت این امر اینست که پوستهای تیره به طور طبیعی در برابر اثرات آفتاب مقاومترند و دارای یک نوع ضد آفتاب طبیعی هستند. هرچه پوست روشنتر باشد این ویژگی کمتر است.

بعضی از مواد شیمیایی:مثلا آرسنیک از عناصری است که در ایجاد این سرطان موثراست. درگذشته در بعضی نواحی کردستان و آذربایجان غلظت این عنصر در آب آشامیدنی بالا بوده و این باعث شیوع بالای این سرطان در این بعضی از روستاهای این استان شده است. والان افراد مسن ساکن این نواحی دارای شیوع بالاتری از این سرطان هستند. خوشبختانه اقداماتی در جهت دسترسی ساکنان این نواحی به آب آشامیدنی سالم صورت گرفته است.

برنزه کردن پوست: دستگاهای برنزه کننده که در سالنهای آرایشی استفاده میشوند به دلیل اینکه از اشعه ماورای بنفش استفاده میکنند باعث بروز سرطان پوست در مصرف کننده ها میشوند.

مشاغل: این سرطان در شغلهایی که در معرض آفتاب یا اشعه های ماورا بنفش هستند مانند کشاورزان و جوشکاران شایعتر است.
محل زندگی:این سرطان در نواحی گرمسیر یا نواحی مرتفع و کوهستانی که میزان رسیدن اشعه ماورا بنفش به پوست بیشتر است شایعتر است
عوامل زیست محیطی: با سوراخ شدن لایه اوزن میزان عبور اشعه های مضر آفتاب به سطح زمین بیشتر شده است و این بروز سرطان پوست را افزایش میدهد..

ابتلا به بیماریها :در بعضی بیماریها مانند بیماری آلبینیسم(زالی) و ویتیلیگو (برص) به علت کمبود رنگدانه پوست در برابر آسیب ناشی از اشعه آفتاب حساسند. در بعضی از بیماریهای ژنتیکی و نیز بیماریهایی که در انها سیستم ایمنی بدن ضعیف میشود شیوع سرطان پوست بالا تر است.

مداخلات درمانی: از جمله درمانهای مورد استفاده در درمان سرطانهای مختلف از جمله سرطان پوست پرتودرمانی با اشعه پوست است که خود ریسک ابتلا به بعضی از انواع سرطان پوست را بالا میبرد . یا بعضی درمانهای مورد استفاده که سیستم ایمنی بدن را سرکوب میکنند میتوانند ریسک سرطان پوست را بالا ببرند

جنگها :انواع سرطانها از جمله سرطان پوست بعد از حملات اتمی به هیروشیما و ناکازاکی در بین بازماندگان حادثه افزایش یافت.
آسیبهای پوستی: در محل اسکار سوختگی های قدیمی گاها پوست دچار بدخیمی میشود.
سن: با افزایش سن بروز سرطان پوست هم افزایش میابد
جنس:بعضی از انواع سرطان پوست در آقایان و بعضی در خانمها شایعترند.

علایم سرطان پوست چیست؟
همانگونه که اشاره کردم سرطان پوست انواع مختلفی دارد .هر کدام از این انواع خصوصیات بالینی و علایم متفاوتی دارند . که پزشکان با این علایم آگهی دارند .اما نشانه هایی که مردم باید به آنها حساس باشند و در صورت مشاهده آن به پزشک مراجعه کنند عبارتند از:
-عدم بهبودی زخمها
- تغییر رنگ ضایعات و بخصوص خالهای قبلی
- ایجاد زخم جدید بدون علت در پوست یا ایجاد زخم در محل ضایعات قبلی یا در محل اسکار سوختگی قبلی
- عدم تقارن و همگونی در خالها یا ضایعات پوستی
- ضایعات بزرگتر از ۶ میلیمتر
- ایجاد برآمدگیهیای جدید در پوست

البته ذکر این نکته ضروری است بسیاری از ضایعات پوستی از انواع خوشخیم ند و نباید هر ضایعه ای در پوست را الزاما سرطان تلقی نمود . اتفاقا شیوع ضایعات خوشخیم پوستی به مراتب بیشتر از ضایعات بدخیم هستند. منتها بلحاظ اهمیت بهتر است ضایعات مشکوک توسط پزشک معاینه و در صورت لزوم بررسیهای لازم تشخیصی و درمانی صورت گیرد. در بسیاری از موارد پزشکان بعد از معاینه یا آزمایش متوجه خوشخیم بودن ضایعات میشوند.

سرطانهای پوست چگونه تشخیص داده میشوند؟
مهمترین مسله در ابتدا معاینه بالینی توسط پزشک است. معمولا پزشکان بر اساس خصوصیات هر کدام از انواع سرطانهای پوستی هنگامیکه به این نوع سرطان مشکوک شدند آزمایش نمونه برداری پوست را انجام داده و به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال میکنند. تشخیص نهایی و قطعی سرطان و تعیین نوع آن با این نوع بررسی امکان پذیر است.

راههای پیشگیری از سرطان پوست چیست ؟
اساس پیشگیری از ابتلا به سرطان پوست و عوارض مبتنی بر محافظت پوست در برابر آفتاب و تشخیص زودهنگام بیماری است .این توصیه ها به این شرح اند:

کاهش مواجهه با اشعه ماورا بنفش آفتاب و استفاده محصولات ضد آفتاب استفاده کنید استفاده از لوازم محافظتی مانند عینک آفتابی مناسب و لباسهای مناسب که بیشتر سطح بدن را محافظت کنند . خودداری از از برنزه کردن پوست . افرادی مانند جوشکاران بایستی علاوه بر ضد آفتاب از وسایل محافظتی و ایمنی مانند عینک استفاده نمایند مسولین بایستی اقدامات لازم جهت دسترسی مردم در نواحی دارای آب حاوی مواد شیمیایی را انجام دهند مراجعه به پزشک در صورت بروز ضایعات مشکوک به بدخیمی

درمان:
درمان برحسب نوع سرطان پوست عبارت است از برداشتن ضایعه به وسیله جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی سرما درمانی یا درمان بیولوژیک، لیزر درمانی یا درمان فتودینامیک.
دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانیدنظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
درمانهای انتخابی زیبایی صورتدرمانهای انتخابی زیبایی صورت

امروزه تقاضا برای درمان مشکلات پوستی ناشی از افزایش سن شدیداً بالا رفته است. خوشبختانه در سالهای اخیر درمانهای جدید و مؤثری برای درمان این مشکلات معرفی شده است. ... ادامه مطلب

لیزر موهای تناسلی و زیربغللیزر موهای تناسلی و زیربغل

موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی بعد از سن بلوغ در هر دو جنس زن و مرد رشد میکنند. فرم رشد موها در ناحیه تناسلی در دو جنس تا حدودی متفات است.این موها وابسته به هورمونهای جنسی هستند. ... ادامه مطلب

لیفت صورت با هایفوتراپیلیفت صورت با هایفوتراپی

هایفوتراپی بهترین روش درمان لیفت و جوانسازی صورت است که باعث فرم دهی صورت، گردن، چشم، بازوها، خط فک می گردد که با استفاده از امواج مافوق صوت به لایه های عمیق پوست دست می یابند و با متمرکز شدن در آن نقطه به جوانسازی و لیفت پوست بدون هیچگونه زخم منجر می گردد. ... ادامه مطلب

دکتر جمال الدین حسن زاده

دکتر حسن زاده متخصص پوست و مو و دارای درجه بورد تخصصی پوست و مو است.وی در حال حاضر در شهر سنندج مشغول فعالیت میباشد. کاربران گرامی از طریق این سایت علاوه بر دسترسی به اطلاعاتی در زمینه های مختلف پوست ، مو و زیبایی ،میتوانند سوالات خود را در بخش سوالات پزشکی کاربران با متخصص پوست و مو مطرح نمایند.

تلاش بر اینست تا در اسرع وقت پاسخ علمی به سوالات داده شود.همچنین بیماران مراجعه کننده به دکتر حسن زاده میتوانند از طریق این سایت .روند درمان بیماریهای پوست و موی خود را پیگیری نمایند.


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465