دکتر جمال الدین حسن زاده

متخصص پوست و مو


آدرس و برنامه کاری

سابسیژن

کربوکسی تراپی

لیزر موی زاید

لیپولیز لیپوماتیک

آر اف سوزنی

تزریق ژل

لیزر تاتو ولک

رادیوفرکونسی

پیلینگ شیمیایی

تیرگی تنه - ماکولار آمیلوئیدوز

یکی از علل شایع مراجعه به متخصصین پوست شکایت از تیرگی پوست تنه و اندامها میباشد هرچند علل تیرگی پوست متعدد و دارای تشخیصهای افتراقی مختلفی است اما در این مقاله به یکی از شایعترین انواع آن یعنی ماکولار آمیلوئیدوز میپردازیم.این بیماری که عمدتاً خانمهای میانسال را گرفتار میکند بیشتر ناحیه قسمت فوقانی پشت را به صورت لکه های تیره درگیر مینماید.

شیوع : این حالت بیشتر در افراد آسیایی، مردم خاورمیانه و اهالی آمریکای جنوبی دیده میشود و در میان خانمهای ایرانی از شیوع بالایی برخوردار است.
جنس : بیشتر خانمها را درگیر میکند.
سن : این حالت در افراد میانسال بیشتر دیده میشود.
علائم : دو علامت مهم این حالت تیرگی پوست و خارش است .البته در بعضی از موارد خارش وجود ندارد و تنها شکایت ، تیرگی پوست است این تیرگی بیشتر ناحیه فوقانی تنه و پشت را درگیر میکند اما در مواردی ممکن است سایر نواحی مانند بازوها، گردن و سینه را نیز گرفتار کند. اکثراً دو طرفه و قرینه میباشد اما در مواردی ممکن است یک طرفه باشد .مشخصه تیرگی این بیماری این است که نمایی موجی و مشبک دارد. این لکه ها معمولا برجسته نیست.

ماکولار آمیلویدوز معمولا ناحیه فوقانی تنه را گرفتار میکند
علت :
هرچند علت دقیق این حالت مشخص نیست اما مالش مداوم پوست ،تحریک پوست توسط وسایلی مانند کیسه و لیف وهمچنین پوشیدن لباسهای زیر تنگ ممکن است در ایجاد یا تشدید آن دخیل باشد وراثت نیزدر ایجاد آن نقش دارد.

تشخیص : در غالب موارد تشخیص براساس علائم بالینی توسط پزشک صورت میگیرد اما در بعضی موارد جهت رد سایر تشخیصهای افتراقی ممکن است به نمونهبرداری از پوست نیاز باشد.

درمان : پرهیز از مالش و خاراندان نواحی مبتلا اهمیت زیادی دارد حتیالامکان مبتلایان بایستی از دستکاری و خاراندان این ناحیه خودداری کنند نبایستی حوله به صورت خشن روی پوست کشیده شود استفاده از کیسه و لیف بایستی قطع شود، لباسها بخصوص بند لباسهای زیر بایستی به شکلی باشد که پوست را تحریک نکند.

درمان خارش معمولاً توسط ترکیبات موضعی و خوراکی صورت میگیرد.برای درمان لکه ها از ترکیبات بی رنگ کننده موضعی و گاها لیزر استفاده میشود. هدف از درمان کاهش تیرگی است نه از بین رفتن کامل آن .چون درمانهای موجود در اکثریت موارد نمیتوانند لک ها را بطور کامل از بین ببرند. لیزرهای مورد استفاده معمولا از نوع لیزر های لایه بردار یا ضد لک هستند. در صورت تصمیم برای درمان با لیزر ،ابتدا باید به صورت آزمایشی قسمتی از پوست تست شود و در صورت پاسخ مناسب درمان ادامه یابد.نتایج درمان با لیزر متغییر است.خوشبختانه این حالت ارتباطی با بیماریهای داخلی ندارد و خطری برای بیمار ایجاد نمیکند ارتباطی هم با بیماریهای قارچی ندارد. تغذیه نیز نقش شناخته شده ای در ایجاد آن ندارد. تنها اهمیت آن ایجاد خارش و مسائل زیبایی پوست است.


آدرس مطب : سنندج ، خیابان آبیدر ، چهارراه صفری ، مجتمع ژینا ، طبقه سوم
تلفن : 33246361 - 087

نظرات کاربران درباره این مطلب :

لیلا احمدی [ 1397-03-30 ]
شلام من بیمارستان رازی رفتم حدود ۴سال داروهاشو استفاده کردم حدود چهل درصد روشنتر شد

فریده کدخدایی [ 1396-12-27 ]
سلام منم متاسفانه دچار این مشکل شدم خیلی اذیت میشم خارش دارم کلی تا حالا درمان کردم ولی بی فابده س تو رو خدا ی راه حلی بگین

محمد حسین [ 1396-12-04 ]
منم ده سالی میشه پشت .کمر کامل بازو و رانمم تازگیا ی هم خارش داره هم اینکه تیره واقعا سخته راه حلی پیدا کردین همین جا بگید توروخدا

مریم [ 1396-04-11 ]
با سلام چند سالیه دارای این بیماری هستم خیلی هم مداوا کردم نتیجه نگرفتم الان از پشت کتف به سمت بازوها وروی سینه هام کشیده شده دیگه همسرم هم شاکی شده چکار کنم واقعا درمان نداره؟؟؟ چه عواملی اونو تشدید میکنه ؟

لیدا [ 1396-03-30 ]
من هم این مشکل رو سالها است که دارم هر راهی بگید رفتم درمان نداره فقط باید مدارا کرد متاسفانه

الهه [ 1396-01-18 ]
منم دچار این بیماری هستم ودکترها تنها راه بهتر شدن را لیزر پیشنهاد دادن با حاملگی بدترشدن و هیچ بهبودی حاصل نشده

اسماعیل یوسفی [ 1395-11-06 ]
با سلام.مدت8سال است که درناحیه بازو،پشت به طور کامل،سینه گردن دچار این عارضه میباشم،بیوپسی هم کردم که گفته شدآمیلوییدوزاست خارش زیادتامرحله خون آمدن خارش پوست میباشم ازلوسیونهای زیادی مثل بتامتازون ،دگزامتازون،بسیاری ازپمادلایه بردارنیزاستفاده نمودم ولی جواب نگرفتم

افسانه [ 1395-10-24 ]
با سلام. متاسفانه من روی گردن و کتفهام این تیرگیها رو دارم و مدتیه روی بازوها و ساعدم هم داره ظاهر میشه و روز به روز تیره تر. خیلی وجود این تیرگیها آزارم میده. و از طرفی گسترشش نگرانم کرده. پیش،دکتر هم رفتم و گفتند که درمان نداره شاید با استعمال کرم بیست درصد بهتر بشه. خواهش میکنم راهنماییم کنید چیکار کنم این مشکل برطرف بشه با سپاس

مریم صالحی [ 1395-09-11 ]
من چندساله دچاراین بیماری پوستی هستم.اعتمادبنفسموازدست دادم.افسردگی گرفتم.یعنی درمان نداره؟؟؟؟؟

زهرا [ 1394-11-08 ]
سلام من دچار این بیماری هستم واقعا دگ دارم افسرده میشم.از چه دارویی استفاده کنم خوب بشه پوست کمرم؟؟؟

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
بیوگرافیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانخدمات مطبآدرسمقالاتلیزر الکساندرایتآر اف سوزنیگالریلیپوليزکاشت موصفحه اصلیسایتهای دیگر